Dutina ústní je zrcadlem celkového zdraví (4)

25.10.2023

CHRONICKÉ ZÁNĚTY DÁSNÍ A JEJICH PREVENCE

Nejčastějším infekčním onemocněním na světě je zánět dásní. Jaké faktory k němu vedou a jaký má přesah mimo dutinu ústní, o tom pojednává tento díl seriálu, který navazuje na díl předchozí, kde jsme se bavili o zubních kazech.

Zdravé dásně pevně lnou k zubům, jsou růžové či světle hnědé a při čištění zubů či používání zubní nitě nekrvácejí. Pokud je postihne zánět, jsou zarudlé, oteklé, krvácejí, což v ranějších stadiích nebolí! Jestliže se situace neřeší, přejde onemocnění dásní do postižení okolních tkání závěsného aparátu zubu včetně kosti – tzv. periodontitidy (starším termín parodontóza) a může zasáhnout i kořenové kanálky. Cévní a nervové zásobení zubů je propojené s cévním a nervovým systémem celého těla, zánět se tak může šířit dále a naopak – zánětlivé procesy v těle ovlivňují zdraví našich zubů a dásní.

ÚSTNÍ MIKROBIOM A FAKTORY, KTERÉ JEJ OVLIVŇUJÍ

Všichni máme v ústech bakterie, dokonce několik stovek různých druhů. Tomuto společenství mikroorganismů se říká ústní mikrobiom. Obsahuje bakterie prospěšné i nežádoucí. Pokud dojde k převaze výskytu patogenních, "zlých" bakterií, může se to projevit onemocněním jako je zubní kaz nebo zánět dásní, který je většinou chronickým problémem. Nezáleží tedy na tom, kolik je bakterií v dutině ústní, ale jaké spektrum převažuje. A pozor – ústní bakterie jsou vysoce infekční, je možný přenos i na rodinné příslušníky, blízké či mazlíčky!

K nerovnováze v mikrobiomu dochází při špatné ústní hygieně – nedostatečné či naopak velmi přehnané, s užíváním agresivních ústních vod na bázi chlorhexidinu a listerinu (alkoholu) či jiných antimikrobiálních prostředků, dále při antibiotické léčbě, u kuřáků. Zapříčinit dysbalanci mohou i špatné stravovací návyky, stres či celková onemocnění.

Dutina ústní je vstupní branou nejen do trávicího traktu, ale i celého organismu. Její mikrobiom ovlivňuje složení mikrobiomu střevního. Proto je tak důležité se zamyslet, jak se o dutinu ústní staráme a jak ji, potažmo celé tělo, podporujeme, a hlavně, co do úst vkládáme. V nastolení převahy "dobrých" bakterií nad "zlými" patogeny v mikrobiomu zvítězíme, když jim vezmeme zdroj potravy – zejména cukr, vejce, lepek, mléčné produkty.

Pokud má pacient problémy s periodontem v rozsahu celé dutiny ústní, bývá potíž většinou systémová. Přemýšlíme tedy komplexně – o výživě, systémových onemocněních (např. metabolických – cukrovce, hormonálních poruchách – nemoci štítné žlázy aj.), toxickém vlivu těžkých kovů v amalgámových plombách, minerální nerovnováze, vedlejších účincích léků, poškození z ozáření.

K lokalizovaným chronickým zánětům dásní může přispět špatně vykonturovaná výplň či korunka, problémy se skusem – zatínání, vysoký elektrický náboj způsobený kovy v zubních náhradách. Konkrétní zub nás také může navést na určitý problém v těle, se kterým zánět souvisí (viz mapa souvislostí mezi zuby a orgány v prvním díle seriálu). Pro zajímavost – například u jednoho našeho pacienta hluboká kapsa (zánět) u dolního předního řezáku naznačila infekci močového měchýře, po posílení ledvin a močového měchýře zmizela.

Další faktory, které výrazně ovlivňují spektrum mikroorganismů v ústech, jsou složení a množství slin (mají ochrannou funkci) a dýchání ústy (dehydratace ústního prostoru ruší účinky slin).

Stále více studií potvrzuje, že genetika má u onemocnění pouze zanedbatelný vliv.

Pro zdravý ústní mikrobiom je zásadní výživa, posílení přirozené obranyschopnosti těla a práce s dalšími spouštěcími faktory, kterých, jak vidíme, je opravdu mnoho. Kromě úpravy stravy a užívání bylin a suplementů to je zejména "management" stresu. Nápomocné jsou techniky k uvolňování zablokovaných emocí, zvýšení pozitivního prožívání, ale také "obyčejné" naslouchání intuici, správní parťáci, legrace a pracovní naplnění.

VLIV NA CELÉ TĚLO

Chronické záněty v dutině ústní mohou negativně ovlivnit i zdraví celého těla. Lidé s tímto onemocněním mají dle výzkumů zvýšené riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice, rozvoje Alzheimerovy choroby a demence, dýchacích a střevních chorob. Záněty dásní a spektrum bakterií, které je způsobují, jsou spojovány i s osteoporózou, revmatoidní artritidou a některými druhy rakoviny. Ženy trpící periodontitidou mají dle studií vyšší procento potíží s otěhotněním, předčasných porodů a dětí narozených s nízkou porodní váhou, muži zase erektilní dysfunkci.

DENTÁLNÍ HYGIENA

Samozřejmostí při pravidelné péči o chrup je čištění zubů 2x denně, zapomíná se ale na mezizubní hygienu, mimo zubní niť, kartáček (u velkých mezizubních prostor) lze využívat i zubní sprchu. Stejně tak, jak je důležité, co pro sebe pravidelně děláme my, je i to, co nám poskytne dentální hygiena v ordinaci. Návštěvu zubní hygienistky doporučujeme většinou navštěvovat 4x ročně. Je schopná vyčistit místa, kam se v ústech hůře dostaneme (nebo vůbec), a to včetně poddásňových prostorů. Při zánětu dásní se využívají schopnosti ozónu, který působí na bakterie, viry, plísně a spory, a je účinnější než konvenční antibiotika. Ozón navíc posiluje i strukturu zubů.

PRODUKTY ENERGY

Pro prevenci i léčbu zánětů dásní a parodontu (tkáně okolo zubu včetně kosti) jsou důležité tedy čtyři roviny: odstranění bacilů z těla ven, podpora jejich vyloučení střevy a doplnění minerálů a vitaminů k posílení obranyschopnosti a kostního metabolismu.

Jelikož nejvíce patogenů způsobujících zánětlivá, autoimunitní a jiná onemocnění se shromažďuje v játrech, doporučujeme začít s očistou těla přípravky z řady Cytosanů a k podpoře vylučování střevy využít probiotika Probiosan/Probiosan Inovum.

Pro zvýšení odolnosti těla v rámci prevence onemocnění dásní je skvělý Vironal. Při probíhajících infekčních chorobách doporučujeme užívat Drags Imun, má výrazné antibiotické účinky, mimo bakterie a viry inhibuje i plísně. Za nás by neměl chybět v žádné domácí lékárničce díky svému obrovskému léčebného přesahu. Dračí krev doporučujeme nejen k vnitřnímu podání, ale i k výplachům úst (stejně jako Audiron nebo vodu se solí), či přímo k potírání zánětem postižených dásní. Může se ho přidat i kapka do zubní pasty nebo rovnou použít pasta Balsamio. Vironal a Drags Imun lze zkombinovat s Vitaflorinem (výborným zdrojem vitaminů a minerálů) a zelenými potravinami. U parodontózy mají uplatnění i další protizánětlivé produkty z řady Grepofitů, včetně spreje. Na rezistentní (odolné) bacily i plísně je specialista Cistus complex, je možné jej doplnit King Kongem k celkovému vzpružení těla.

Systém ledvin a kostní metabolismus podpoří Renolem a Skeletin. K úpravě hormonálního systému je vhodný bylinný koncentrát Gynex. Z terapeutických čajů Energy se nabízí "ochránce jater a ledvin" Chanca Piedra a vysoce antioxidační a imunostimulační Uncaria Tomentosa.

MUDr. et MDDr. HANA LUSKAČOVÁ