Dutina ústní je zrcadlem celkového zdraví (2)

11.10.2023

RTUŤ A DALŠÍ TĚŽKÉ KOVY, KTERÉ SE NÁM DOSTÁVAJÍ DO TĚLA

V minulém díle našeho seriálu jsme se věnovaly souvislostem mezi zuby a dalšími orgány v lidském těle. Dnes bychom rády navázaly tématem amalgámových (černých) zubních výplní, což je mezi odborníky často diskutovaná problematika, na kterou se názory výrazně odlišují.

CO JE AMALGÁM

Amalgám je směsice těžkých kovů, která kromě nejvíce zastoupené rtuti obsahuje stříbro, měď a cín a dříve se často používala na zubní plomby. Kromě nich se také můžeme setkat se zubními korunkami či můstky kovovými, metalokeramickými (keramika a kov) nebo dokonce zlatými, ty všechny obsahují různé směsi kovů – nejčastěji jde o kobalt, nikl, titan, chrom.

Už řadu let se objevují informace, že z amalgámových výplní se může uvolňovat do lidského těla rtuť. A to i při obyčejném žvýkání potravy, pití teplých nápojů, čištění zubů, jejich zatínání, skřípání nebo zejména při odstraňování těchto plomb. Což by mohlo mít vliv na naše celkové zdraví.

POTENCIÁLNÍ RIZIKO

Rtuť může vyvolat zánětlivou reakci v těle, oslabit imunitní systém nebo působit jako zdroj výživy pro viry a bakterie, které se tak stávají odolnějšími a agresivnějšími, navazuje se na jiné těžké kovy. Mimo krevní řečiště se může rtuť ukládat hluboko do tkání, především mozku, jater a ledvin. Umí projít placentou do zárodku a koncentrovat se v mateřském mléce.

Z toho pak mohou vyplývat různorodé projevy – od bolestí hlavy přes únavu, zažívací potíže, po problémy s pamětí až deprese. Podle některých zdrojů by těžké kovy, a právě jejich kombinace s agresivními viry, mohly stát za závažnými neurologickými obtížemi a chorobami, jako je borelióza, fibromyalgie, bipolární porucha, schizofrenie, ADHD, autismus a další.

Negativní dopady vlivu rtuti či jiných těžkých kovů jsou velmi těžko diagnostikovatelné, zejména pak chronické působení nízkými dávkami – řada příznaků se svádí na stres či stárnutí: chronická únava, bolesti hlavy, ztráta paměti, neschopnost se soustředit, náladovost, nervozita, třes, deprese.

Do určité míry se dají těžké kovy detekovat v moči a krvi, my doporučujeme analýzu z vlasů, u nichž jsou hodnoty cca 300x vyšší.

Každý zub souvisí s určitým orgánem, svalem, částí páteře, nervy, žlázou s vnitřní sekrecí atd. Pokud dojde k narušení proudu energie z důvodu poškození zubu způsobeného právě toxiny z těžkých kovů, může být zasažená energetická dráha všech orgánů, žláz a tkání, které na daném meridiánu leží. Například postižené dolní stoličky mohou ovlivnit průdušky, plíce, tlusté střevo.

NAŠE ZKUŠENOSTI

Ve své praxi čerpáme z poznatků publikovaných v odborné literatuře i svých osobních zkušeností. Za všechny uveďme dva příběhy.

Například jedna naše pacientka popisovala po odstranění amalgámových výplní a kovových čepů, které měla po úraze z dětství, odeznění astmatu, také "ucpaného nosu" a plných dutin v zimních měsících. Teď má znovu pocit, že se může konečně pořádně nadechnout.

Další žena, středního věku, zase po odstranění amalgámů vnímala snížení bolestivosti kloubů a uvědomění, že za její neplodností mohl stát kovový čep v předním zubu – kde vede močopohlavní dráha.

Jako ve všem však samozřejmě platí, že každý máme jiný organismus, a proto je třeba ke každému klientovi přistupovat individuálně a pečlivě posuzovat poměr výhod a rizik těchto zákroků.

JAK ODSTRANIT KOVY Z ÚST I TĚLA PRYČ

Pokud se někdo rozhodne pro výměnu zubních amalgámových výplní, tak vzhledem ke škodlivosti rtuťových výparů doporučujeme jejich šetrné odstraňování s využitím speciálního protokolu, kdy má pacient mimo jiné zavedenu nosní kyslíkovou kanylu a výpary rtuti jsou pohlcovány speciálními filtry. Vhodné je před a v průběhu tohoto procesu využít k očistě těla saunování, pohyb, úpravu stravy – s oblibou doporučujeme smoothie z lesních borůvek a koriandru, jsou výbornými antioxidanty a vyvazují toxiny těžkých kovů z tkání.

A také doplňky stravy! Detoxikaci je vhodné zacílit nejprve obecně na játra a střeva. Významné zastoupení tady mají tzv. humátové přípravky, a to na vnitřní (doporučujeme Cytosan) i vnější použití. Obsahují humáty, tedy výtažky z rašeliny. Ty na sebe vážou těžké kovy, toxiny, látky organického i anorganického původu, které bez rizika pro organismus vyloučí z těla ven, a tím jej pročistí. Nejenže vyprovodí těžké kovy, ale i další chemikálie, mutageny, radiační zátěž ze záření, léčiva, viry atd.

Při vnějším použití (kůže je největším orgánem těla, což je dobré využít) se působením huminových látek z pokožky také vyplavují škodlivé látky. Doporučujeme mýdlo a šampon Cytosan i humátovou koupel Balneol.

Funkčnost tlustého střeva a jeho schopnost odstranit škodliviny z těla umí podpořit probiotika. Probiosan Inovum obsahuje kromě probiotických kultur betaglukany z hlívy ústřičné a kolostrum, jež podporují imunitu.

Ze zelených superpotravin máme rády kombinaci Spiruliny a Barleye. Pomáhají s detoxikací těla, snižují kyselost jeho vnitřního prostředí, doplňují vitaminy a minerály, dodávají organismu výkonnost a regenerují ho.

MUDr. et MDDr. EVA A HANA LUSKAČOVY