Dutina ústní je zrcadlem celkového zdraví (1)

08.06.2023

PROPOJENÍ MEZI VAŠIMI ZUBY A TĚLA

Co si představujete, když se řekne "úsměv"? Nádherné bílé zdravé zuby? Přitažlivost, lásku a spokojenost, jako já? Smích, rodinu a komunitu? Někdo možná produktivitu, výkon a sebevědomí, další zase sílu, kariérní postup, leadership. Ústa jsou však více než jen úsměv, komunikujeme jimi své myšlenky, užíváme si chuť jídla, navazujeme vztahy, projevujeme něhu, smějeme se, zpíváme. Když se bojíme, ústa si někdy zakrýváme. Z výrazu úst a stavu zubů odhadujeme, jaký kdo je. Silné a pevné zuby byly od pradávna znakem síly, dominance, vidíme to i ve světě zvířat. Mimo toto všechno je dutina ústní také důležitým zdrojem informací – odráží totiž stav celého našeho organismu, našeho zdraví. A tomuto aspektu bychom se rády podrobně věnovaly.

OKRUH LEDVIN

Pevné a zdravé zuby jsou projevem zdravých ledvin. Ledviny působí jako síla a inteligence celého těla, mají vliv na všechny orgánové systémy. Pomáhají budovat strukturu a nezbytnou základnu pro růst kostí, zubů, tvorbu slin, vývoj sluchu a zdravých vlasů. S ledvinami se pojí emoce strachu, úleku, hrůzy. Máte-li oslabené zuby, které se snadno kazí navzdory řádné a pravidelné dentální hygieně, doporučujeme posílit systém ledvin. Vynikající ledvinové tonikum na oslabené zuby je sušený extrakt z plodu kustovnice čínské Organic Goji. Z pentagramových bylinných koncentrátů je nasnadě Renol v kombinaci se Skeletinem či King Kongem, ale je to individuální a dobré si nechat vyměřit, kterým z pentagramových pokladů začít.

VŠECHNO SOUVISÍ SE VŠÍM

Každý zub, stejně tak jako všechno ostatní v našem těle, leží na určité energetické dráze, která propojuje orgány, žlázy s vnitřní sekrecí, klouby, obratle atd. Můžeme si to ukázat na příkladu horních stoliček, které se nacházejí na meridiánu žaludku. S touto dráhou souvisí nejen žaludek, ale také játra, prsní žláza, štítná žláza, čelistní kloub, hrudní páteř, koleno. Pokud vás tedy trápí například nadýmání, špatné trávení, poruchy teplotní regulace, bolesti kolenou nebo ustaranost, zatrpklost, mlčenlivost či výbuchy zlosti, vězte, že blok dráhy může být právě ve vašem poškozeném zubu. Poškození zubu (záměrně nepíšeme bolest zubu, ta je přítomna minimálně, to je ta zrada, kdy zub vlastně nepodezíráme) může tedy ovlivnit kterýkoliv orgán, část těla, která je na dané dráze přítomna. Žaludeční potíže a problémy se štítnou žlázou vidíme v ordinaci poměrně často právě ve spojitosti s poškozením horních stoliček.

Pěkným příkladem jsou také zuby moudrosti, osmičky, kdy k nám do ordinace chodí často pacienti se srdečními potížemi a většinou by je nikdy nenapadlo dávat do souvislosti srdce a zuby. Zuby moudrosti leží na meridiánu tenkého střeva, které je propojené se srdcem, uchem, okem atd.

Míváme pacienty s chronickým zánětem v oblasti zubů moudrosti, kteří trpí migrénami, opakovanými angínami, bolestmi v podbřišku, srdečními palpitacemi (bušením srdce), bolestmi uší, loktů nebo ramen. Po vytažení zubů moudrosti toto pomine

Souvislost mezi zuby a orgány v těle
Souvislost mezi zuby a orgány v těle

NOVÝ SERIÁL

Dnes začínáme seriál článků, kde vám přiblížíme propojenost jednotlivých zubů s ostatními částmi těla. Probereme, co vše v dutině ústní může ovlivnit naše zdraví. Vysvětlíme, které produkty Energy a v jakých případech rády v naší praxi doporučujeme, a vše budeme doplňovat příběhy pacientů z naší celostní zubní péče. Každý díl bude věnovaný jedné oblasti, ať už to budou chronické záněty zubů či dásní, nebo zubní pasty a zubní bělení, problematika kořenových kanálků nebo amalgámových výplní. Zodpovíme zde otázky, na které se nás nejvíce pacienti ptají, včetně kontroverzních ohledně zubních past a těžkých kovech v amalgámech. Vysvětlíme, proč doporučujeme zubní pasty BEZ fluoridů a jak šetrně odstranit jedovaté amalgámy z těla ven. Také objasníme, jak a proč hraje klíčovou roli v celkovém (nejen zubním) zdraví těla pravidelná dentální hygiena. Jak je to s osmičkami a jinými extrakcemi, jak se na ně připravit, a může zub bolet i dávno po vytržení? Budeme se bavit o náhradách zubů, korunkách, a proč doporučujeme raději keramické implantáty, ale také o vlivu zatínání zubů či chrápání na naše zdraví.

Těšíme se na společné chvíle poznávání toho, že lidské tělo je úžasné, stačí naučit se mu správně naslouchat a vědět, jak mu můžeme pomoci. Věříme totiž, že nejmocnější lékař je v každém z nás.

Tento článek vyšel v březnu 2023 v časopisu Vitae.

MUDr. et MDDr. EVA a HANA LUSKAČOVY