Dobré světlo

07.05.2020

Už jste někdy slyšeli o problému světelného znečištění planety Země? Většina z nás možná ani netuší, že něco takového existuje. Umělé osvětlení bereme jako výdobytek civilizace, možnost déle pracovat, věnovat se i večer svým koníčkům, pohybovat se bezpečně po nočních ulicích... A přitom si vůbec neuvědomujeme, jak ohrožující je dopad nadměrného nočního osvětlení na životní prostředí a lidské zdraví. Přirozená tma je totiž pro život většiny organismů stejně důležitá jako světlo. Cílem regulace světelného znečištění není snaha přestat svítit. Cílem je nesvítit zbytečně, nebezpečně a škodlivě.

Vědecké studie prokázaly vazbu světla, tmy, spánku a hladiny důležitých hormonů v lidském těle. Tzv. modré světlo zářící z monitorů počítačů, mobilních telefonů, televizorů, pouličních lamp, osvětlení v bytě...prokazatelně ovlivňuje tvorbu spánkového hormonu, tzv. melatoninu, který si tělo vyrábí hlavně v noci. Přitom tento hormon je označován jako nejsilnější antioxidant a je spojován s prevencí vzniku nádorových onemocnění. Spánek má nezastupitelnou funkci při regeneraci organismu, jeho jakémsi vyčištění. Opakované narušování spánku světlem zvyšuje riziko vzniku depresí, psychických onemocnění, poruch paměti, kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Od vypnutí počítače, televize, či ostře bílé žárovky trvá zhruba hodinu a půl, než v těle při spánku a ve tmě začíná vznikat melatonin. I relativně malé množství světla dokáže však jeho tvorbu snížit, či dokonce zastavit.

Z této teorie vychází také výrobci technologií, kteří už do svých zařízení (mobilní telefony, počítače, iPady ) instalují filtry, které umožňují zvýraznit červenou složku světla na úkor problematické modré. I tak ale stále platí, že s mobilem nebo tabletem do postele raději ne!

Hynek Medřický, člen České společnosti pro osvětlování, je propagátorem zdravého svícení. Na konkrétních případech ukazuje negativní dopady špatného nočního světla nejenom na člověka, ale i na zvířata a rostliny. Upozorňuje, že velice záleží na tom, jakým světlem doma a nejenom tam, svítíme. LED zdroje je dobré používat přes den, kdy se chceme udržet aktivní, například při práci, učení, vaření. Tento zdroj světla ale není vhodný na noční svícení v ložnici nebo dětském pokoji, protože světlo, kterému se před spaním vystavujeme, má vliv na kvalitu spánku. Osvětlení doma je věc, kterou můžeme ovlivnit my sami. Pro to, abychom světlo využívali co nejvíce v souladu s přirozenými biorytmy, je důležité, který světelný zdroj použijeme v průběhu dne či po setmění.

"Červená barva v noci nevadí, modrá ano. Nejen lidem, ale i hmyzu, zvířatům... " říká Medřický. Nechal si dokonce patentovat speciální žárovku, která umí přepínat mezi různými druhy světla a měnit tak světelné spektrum.

Jako příklad, že noční světlo negativně ovlivňuje nejenom člověka, ale i další živočichy nebo rostliny, uvádí Hynek Medřický rapidní úbytek hmyzu: "Kromě toho, že každý ví, jak je nepříjemné, když mu třeba světlo pouliční lampy svítí do oken, ruší tohle světlo i noční živočichy, láká hmyz, který přirozeně létá za nejsilnějším zdrojem světla. Nepřekvapuje mne, že v Evropě ubylo 75 % hmyzu. Obvykle se má za to, že jim ubývá přirozené prostředí, ale jsem přesvědčen, že to má co dočinění právě s nočním světlem."

Zajímavá je také jeho studie, kde na sérii fotografií stromů, na které dlouhodobě svítí reflektory např. u trvale nasvícených architektonických památek, ukazuje, že tyto stromy neopadávají na zimu. Zůstává v nich míza, takže strom zmrzne a zahyne.

"Světlo je biologicky aktivní energie, která nám slouží, ale je třeba s ní zacházet zodpovědně," říká Medřický.

Zdroje:

https://www.forum24.cz/jako-kdyz-hori-nebe-tma-je-dnes-vzacne-zbozi-prilis-svetla-skodi-lidem-i-prirode/

https://www.idnes.cz/technet/technika/rozstrel-svetleny-smog-displej-tam-zdravi.A200123_121028_tec_technika_vse

https://www.youtube.com/watch?v=LmCy4G4MDcU