Červená řepa

15.10.2019

Ochutnejte červenou řepu! 

Málokterá rostlina má tolik příznivých účinků na lidské zdraví jako červená řepa. Přitom je to nenáročná plodina, kterou si můžeme vypěstovat na každé zahrádce nebo poli a máme ji vždy po ruce. Čerstvé mladé bulvy jsou totiž nejchutnější a dají se chroupat jako výborná lahůdka syrové. Vyséváme ji až po květnových mrazících, protože je velmi citlivá na mráz. Vyséváme do "hnízd" a když rostlinky vzejdou, necháme pouze jednu, nejlépe tu, co má nejtmavší barvu. Pokud ji budeme sklízet průběžně (protrhávat), můžeme nechat i menší rozestupy mezi rostlinami. Zálivku nepotřebuje, pouze v hodně parném a suchém létě. Přímé hnojení nesnáší, můžeme ji občas zalít kopřivovou jíchou, ale pokud máme dobře připravenou půdu, není třeba hnojit vůbec. Dobré jí dělá pokrývka z posekané trávy, která nám ulehčí od pletí, drží v půdě vlhkost a postupným rozkladem dodá i potřebnou výživu.

Sklízí se průběžně od července pro běžnou potřebu, na uskladnění v říjnu před příchodem mrazů. Po sklizni očistíme od zeminy a neokrajujeme ani kořen, ani listy, abychom ji neporanili (listy pouze odkroutíme, kořen ponecháme). Skladuje se ve sklepě nejlépe v bedýnce s vlhkým pískem, protože volně ložená vysychá.

Proč ji zařadit do svého jídelníčku?

V červené řepě najdeme důležité minerální látky jako je železo, vápník, fosfor, hořčík, měď, draslík nebo zinek. Je to úžasný detoxikační prostředek, čistí tělo od těžkých kovů a radioaktivních látek a je cenným pomocníkem při léčbě rakoviny. Chrání tělo před devastací způsobenou chemoterapií a radioterapií, má dokonce i přímý vliv na zmenšování některých nádorů.

Červená řepa také zlepšuje krvetvorbu a léčí anemii, regeneruje cévy, zlepšuje jejich pružnost a pevnost. Pomáhá při dně, revmatismu, ale také při léčbě ekzémů, lupénky a dalších kožních problémech.

Regeneruje játra poničená drogami, léky, alkoholem nebo po žloutence. Zlepšuje krevní oběh, snižuje cholesterol a je vhodná při veškerých kardiovaskulárních onemocněních jako je srdeční ischémie, vysoký krevní tlak nebo arterioskleróza.

Maminkám před početím a v těhotenství konzumace červené řepy zaručí budoucí zdraví dítěte, dodává potřebnou výživu a chrání před vrozenými vadami plodu.

Konzumace řepy

Dobrou zprávou pro všechny, kterým nechutná syrová červená řepa je, že se dá připravit mnoha zajímavými způsoby, takže si určitě vyberete. Můžete ji vařit, péct, strouhat do salátů, připravovat pomazánky, nakládat do sladkokyselého nálevu s křenem ...

  • Čerstvá šťáva z červené řepy - šťávu připravíme v odšťavňovači, pijeme 200 ml 2x denně nalačno (15 minut před snídaní a obědem), můžeme ji smíchat s 300 ml mrkvové nebo jiné zeleninové šťávy.

  • Prášek z červené řepy - čerstvě sklizenou řepu oloupeme, nastrouháme, usušíme a rozemeleme na prášek. Užíváme 10 g 2x denně nalačno, ráno a odpoledne jako náhradu čerstvé šťávy. Polévková lžíce prášku smíchaná s medem na hustou kasičku 3x denně léčí žaludeční vředy.

  • Sušená - řepu můžeme i nasušit, pokud ji nakrájíme na tenké plátky a usušíme v sušičce nebo na plechu na topení, můžeme ji klidně chroupat místo brambůrků. Kdo má rád pikantnější chuť, může plátky před sušením i osolit a okořenit.

· Mladé listy jsou také léčivé, obsahují kromě minerálních látek dokonce více vitamínů než kořen, hodí se do salátů, polévek nebo dušené jako špenát.

Pokrmy z červené řepy - typickým příkladem jsou pochoutky ruské kuchyně:

Boršč je vynikající polévka z různých druhů zeleniny a strouhané řepy doplněná kysanou smetanou a pikantní klobásou, případně vařeným hovězím masem.

Typický ukrajinský salát, který nesmí chybět na žádném novoročním stole, připravíme z červené řepy, brambor a mrkve. Vše uvaříme zvlášť, protože každá zelenina má jinou dobu vaření, oloupeme, nastrouháme, přidáme nadrobno pokrájený slanečkový salát, vmícháme majonézu a necháme 12 hod.odležet v chladu. Všechny ingredience se ukládají po vrstvách, takže potom vytváří krásné barevné kombinace.

Fantazii se meze nekladou, červená řepa má místo také v dnešní moderní gastronomii. Určitě vyzkoušejte např.:

Carpaccio z červené řepy - syrovou řepu nakrájejte nebo nastrouhejte na opravdu tenoučké plátky, pokapejte citronovou šťávou a olivovým olejem smíchaným s prolisovaným česnekem. Na velkém plochém talíři vytvořte "hnízda" z rukoly, doprostřed navršte nastrouhanou ochucenou řepu a posypte kousky balkánského sýra.

Pečená řepa - syrovou oloupejte, nakrájejte na kousky a vložte do zapékací misky vymazané olivovým olejem, přidejte kmín, tymián, sůl a pepř a pod pokličkou pečte do měkka. Nakonec přidejte balkánský sýr, promíchejte a nechte ještě dopéct. Je to vynikající příloha k masu s brambory, ale dá se to jíst i samotné, teplé i studené.

Anebo řepu rovnou zapečeme s brambory - vrstvu brambor, vrstvu rajčat (dle sezóny čerstvých nebo sušených v nálevu), plátky česneku, vrstvu řepy, sůl, pepř, rozmarýn, pečeme pod pokličkou hodinu, poté dopečeme se strouhaným sýrem bez pokličky.

Pomazánka - nastrouhanou vařenou řepu můžeme smíchat i s česnekem nebo křenem, doplnit majonézou nebo pomazánkovým máslem, dochutíme pouze solí a pažitkou nebo naťovou cibulkou a mažeme na chléb jako pomazánku.