Vyzkoušejte život podle zero waste

04.06.2020

VYZKOUŠEJTE ŽIVOT PODLE ZERO WASTE (život bez odpadu)

Možná, že i Vy patříte mezi ty, kterým není osud naší krásné planety Země lhostejný a možná, že také vnímáte její volání o pomoc. Nemá cenu naříkat, kritizovat, odsuzovat, ani spoléhat na druhé. Každý může přijít se svou troškou do mlýna a začít jednoduchými kroky sám u sebe. Pusťte se do toho a začněte teď a tam, kde právě jste.

Odpadky

Zkusili jste se někdy zaměřit na to, kolik odpadků vyprodukujeme? Možná Vás taky zaráží to množství! Proto není na škodu občas ten náš rodinný odpadkový koš prozkoumat a zjistit, co tam vlastně propána všechno cpeme. Pokud to ještě neděláte, tak vězte, že prvním krokem je třídění.

Výborné je, že možnosti třídit odpad a ukládat ho do kontejnerů k tomu určených, využívá stále více lidí. Papír, plasty, sklo atd. je tak možné recyklovat, biologický odpad můžeme uložit do kompostu, kde se rozloží...Ale ještě lepší je SNÍŽIT MNOŽSTVÍ ODPADU.

Řekněme ne jednorázovým plastovým odpadům

Velkým problémem dnešní doby jsou plasty. Jednorázové kelímky na kávu, minerální voda v láhvi na jedno použití...To všechno jsou předměty, které používáme méně než 15 minut, ale na skládce zůstanou stovky let.

To nejjednodušší a přitom tolik prospěšné je nahradit plastové obaly předměty použitelnými opakovaně. Plastové láhve, brčka, kelímky na nápoje, igelitové tašky, mikrotenové sáčky na pečivo, ovoce nebo zeleninu opravdu nepotřebujeme! Nápoje si dáme do skleněné nebo nerezové nádoby, nákup lehce odneseme v látkové tašce, trendem se stávají také síťky nebo látkové sáčky na ovoce a zeleninu a navíc dnes můžeme využívat i bezobalových prodejen, ve kterých Vám potraviny naváží do nádob, které si přinesete z domova.

Pošli to dál

Každý z nás má doma hromadu oblečení a věcí, které vůbec nenosí a nepoužívá a které mu jenom zabírají místo ve skříni. Zbavte se zbytečností, ale nemusíte je hned vyhazovat! Třeba udělají radost kamarádce, sousedce nebo potřebným. Pošlete je dál -prodejte na internetu, darujte nebo vyměňujte. Nové věci kupujte kvalitní, nadčasové a dobře kombinovatelné, zajímavé oblečení můžete najít třeba i v second handech. O výhodě investování do kvalitních výrobků, které nemusíme vyhazovat za pár měsíců do smetí, se snad ani nemusíme bavit. Kvalita je opravdu lepší než kvantita.

Nevyhazuj, opravuj

Raději si kupujte co nejkvalitnější zboží, které si můžete dovolit a používejte ho, dokud nedoslouží. Pokud se objeví závada, pokuste se ji opravit. Oprašte starý slogan: " Vystačte s tím, co máte a opravte to." Předcházejte prostě vzniku odpadu tím, že výrobku prodloužíte jeho životnost.

Zapojte se do projektu "Až na dno kelímku"

Tento projekt spočívá v tom, že si vyberete kosmetické produkty, které budete používat tak dlouho, dokud se nedostanete na dno kelímku, tedy dokud je nespotřebujete. Teprve potom zakoupíte nové. Je lehké podlehnout reklamám, které nás lákají na nové vůně, krémy, šampony, kondicionéry...Nebo nabízí zaručeně výhodné programy např. dva produkty za cenu jednoho apod. Nakonec zjistíme, že se nám doma hromadí poloprázdné flakony s parfémy,deodoranty, zubními pastami nebo sprchovými gely, které nakonec skončí v odpadkovém koši.

Navíc v dnešní době jsou moderní natura výrobky na čistě přírodní bázi, které si často za levný peníz můžete vyrobit doma. Vytáhněte staré recepty našich moudrých a šetrných babiček a vyzkoušejte zaručeně účinnou pleťovou masku, šampon z kopřiv nebo levandulovou vůni.

Šiřte myšlenku života bez odpadu dál

Oslovte podobně smýšlející lidi a podělte se o své zkušenosti a nápady. Možností je spousta. Můžete např. využít sociální sítě. Sledujte Instagram, Facebook nebo blogy na internetu a sdílejte tak svou filosofii s ostatními, možná objevíte i nové přátele. Zorganizujte bazar s oblečením, jarní úklid ve Vašem blízkém okolí, vzdělávejte se, předávejte své zkušenosti, propagujte a buďte příkladem.

Nevzdávejte to! I malé krůčky se počítají.

Zdroj: ŽIVOT PODLE ZERO WASTE ZA TŘICET DNÍ, Anita Vandyke