Přírodní pasty na bázi soli

21.10.2020

Jedny z našich nejoblíbenějších past jsou na bázi soli, jak již mnoho z našich pacientů ví. Přírodní pasty jsou dobrou variantou v dnešní době, kdy je kolem nás skoro samá chemie. Nejenže sůl má přirozené dezinfekční účinky, ale také může napomáhat snižovat záněty v dutině ústní. Můžete je používat kdokoli - od dětí až po dospělé. Ideální užití je 2x denně - ráno a večer. Na celý výčet past, které doporučujeme se můžete podívat zde.

Dr.Hauschka Sole sensitiv pasta je plná esenciálních olejů a přírodních látek, které napomáhají prevenci zubního kamene a kazu. Tato jemná čistící pasta neobsahuje fluoridy a lze ji užívat také na pomoc pro citlivé zuby. Kromě toho pomáhá odstraňovat pigmenty, které se přirozeně na zubech ( sklovině ) ukládají např. z pití káv, čaje atp. Ale číslo RDA (tedy abrazivita past) je zde nízké (okolo 40), takže se o svou sklovinu bát nemusíte. Obsahuje dokonce složky z termálních vod, dále éterické oleje šalvěje, tymiánu a citrónu pro lepší chuť. A co je nejlepší - je 100% přírodní, bez konzervačních látek, barviv a silikonů.

Další z těchto past nabízí firma Weleda. Mořská sůl obsažená v těchto pastách stimuluje i sekreci slin, která napomáhá přirozenému čištění dutiny ústní a remineralizaci tvrdých zubních tkání. Přírodní ingredience jako např. kaštanová kůra či myrha pomáhají chránit dásně a jemně čistí zuby. Kromě toho éterický olej z máty zajišťuje příjemnou chuť. 

Další slaná pasta od firmy Ecodenta je také přírodní, bez fluoridů a napomáhá při citlivých zubech, jelikož obsahuje molekulu citrátu draselného, která patří mezi desenzibilitázory. Tyto látky pomáhají uzavírat dentinové tubuly a tím výrazně snižovat citlivost zubů, která trápí spoustu z našich pacientů, proto jsme rády, že jim můžeme jako jednu z možností nabídnout i tyto pasty, které jim s jejich problémy mohou účinně pomoci. Obsahuje dokonce extrakt z Aloe Vera.

V neposlední řadě existuje na trhu i další pasta s himalájskou solí - pasta Rael. Obsahuje přes 80 přírodních minerálů a žádné chemikálie (ani SLS). Je přirozeně antibakteriální a protizánětlivá.

Jak vidíte, na trhu je spousta past na bází soli a je jen na Vás, kterou si vyberete. Nejlépe se o použití a výběrů zubní pasty přímo pro Vás poraďte s Vašim zubním lékařem či dentální hygienistkou.

Přírodní zubní pasta
Přírodní zubní pasta

Zdroje:

https://www.researchgate.net/publication/246327916_Clinical_efficacy_of_toothpaste_containing_potassium_citrate_in_treating_dentin_hypersensitivity 

https://www.williamsonperio.com/wp-content/uploads/2014/07/Toothpaste-Abrasiveness-Ranked-by-RDA.pdf

https://www.weleda.com/product/s/salt-toothpaste

https://www.drhauschka.de/sole-zahncreme-sensitiv/

https://www.dr.hauschka.com/en_NZ/products/sensitive-saltwater-toothpaste/

https://www.getrael.com/products/himalayan-pink-salt-toothpaste