Minerální rovnováha v dutině ústní a co nám ji pomáhá udržet

07.12.2020

Vyzkoušejte GC TOOTH MOUSSE (Recaldent)! Jedná se o speciální bioaktivní dentální krém, který je vhodný pro obnovu minerální rovnováhy v ústech. V čem spočívá výhoda tohoto krému? Obsahuje vápník a fosfát, což jsou minerály, které přirozeně najdete i ve Vašich zubech. Vápník a fosfát jsou v tomto krému vázány v mléčný protein zvaný Recaldent (CPP-ACP), který napomáhá k remineralizaci v dutině ústní.

Neobsahuje cukr, což je další výhodou. Zároveň uzavírá dentální tubuly, a snižuje tak přecitlivělost zubů. Toto speciální složení krému je vhodné pro všechny věkové kategorie - od nejmenších (doporučuje se od 2 let) po dospělé. Najdete ho ve více příchutích - takže výběr je veliký (jahoda, meloun, máta, vanilka nebo tutti frutti).

Proč dochází k demineralizaci v dutině ústní?

Demineralizace je proces, kdy bakterie v dutině ústní vytváří ze složek potravy (cukry) kyseliny, které narušují Vaši sklovinu. Na zubech pak vznikají nejčastěji bílé skvrny, které jsou počátečním stádiem vzniku zubního kazu. A abychom toto riziko vzniku demineralizací a následně zubního kazu snížili, je vhodné vybírat přípravky na podporu remineralizace. Kromě toho je velmi důležitá správná ústní hygiena (kterou se naučíte spolu se zubním lékařem či hygienistkou).

Jednou z možností podpory remineralizace je právě molekula Recaldent, která díky obsahu vápníku a fosfátu prochází sklovinou a napomáhá zvýšit její odolnost vůči kyselinám v dutině ústní. Recaldent se získává z mléčného kaseinu (molekula CPP-ACP). Vzhledem k obsahu mléčných bílkovin, GC TOOTH MOUSE je nevhodný pro lidi s alergií na mléčné proteiny a bezonátové přísady či deriváty sóji. Při jakékoli alergii/přecitlivělosti je třeba přípravek přestat užívat!

Pro koho je krém vhodný a jak se aplikuje? 

Tento krém tedy snižuje riziko vzniku zubního kazu, snižuje také citlivost zubů po bělení či citlivost u pacientů s odhalenými krčky. Také je vhodný pro užití u pacientů s rovnátky, s erozemi či pacienty trpící xerostomií apod. 

Jak se krém používá? Je vhodný pro každodenní použití, ale není to potřeba ve všech případech (individuálně dle potřeby). Tento zubní “krém” používejte jako zubní pastu 2x denně či pro větší efektivitu aplikujte po vyčištění zubů. Zubní krém nanesete na kartáček (stačí velikost hrášku) - popřípadě na prst či tamponek apod. - a rozetřete na všechny zuby, rozetřete také jazykem a necháte působit min. 2-5 min. Krém nepolykejte, vyplivněte přebytky a nechte působit. Po aplikaci nejezte a nepijte alespoň 30 min. Ideální je krém nechat působit celou noc aplikovat večer před spaním. Můžete také přidat na mezizubní kartáček či zubní nit. Další možností je aplikovat krém do nosičů - hlavně u pacientů se zvýšeným rizikem vzniku kazu. Individuální nosiče vám rádi zhotovíme u nás v DUO SMILE.

Další dotazy Vám rádi zodpovíme v ordinaci a poradíme Vám, zda je pro Vás přípravek vhodný. Vždy je dobré se poradit s Vaším zubním lékařem či hygienistkou o správném výběru těchto produktů.

Krém můžete také přidat do vánočního balíčku pro vaše blízké spolu s voucherem na služby v DUO SMILE. Na naše další zubní wellness produkty se můžete podívat zde. Těšíme se na vás!

Zdroje:

1) https://www.gcaustralasia.com/Products/93/Prevention/GC-Tooth-Mousse

2) https://www.cistimesizuby.cz/eshop/z/GC_Tooth_mousse/

3) https://www.recaldent.com/how-it-works/

4) https://europe.gc.dental/sites/europe.gc.dental/files/products/downloads/toothmousse/leaflet/

LFL_Tooth_Mousse_Portfolio_cs.pdf

5) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30127201/