Jakou zubní pastu používat pro své dítě aneb proč nepoužívat fluorid

19.10.2020

Dětské zoubky vyžadují speciální péči. Navíc při výběru dětské zubní pasty je třeba brát v potaz i to, že schopnost něco vyplivnout se u dětí rozvíjí až po třetím roce. To znamená, že cokoliv se dětem dostane do pusinky, spolknou.

Většina klasických zubních past, a bohužel i některé dětské, obsahují ingredience, které jsou - nejen pro dutinu ústní - škodlivé. Přesto existuje spousta zubních past vyvinutých speciálně pro naše nejmenší.

Hádejte, kterou složku by dětská zubní pasta neměla opravdu obsahovat? Ano, jedná se o tolik diskutovaný fluorid. Koluje o něm spousta mýtů a dezinformací. Jedni se ho vehementně zastávají a nedají na něj dopustit, jiní ho absolutně odmítají.

Obecně, do zubních past se fluorid přidává proto, že pomáhá předcházet zubnímu kazu a chrání před narušováním zubní skloviny. Problém však nastává v okamžiku, kdy se po vyčištění pasta nevyplivne, ale spolkne - a to se u malých dětí děje téměř vždy, jak už bylo zmíněno výše. V tom okamžiku se fluorid stává pro dětské tělíčko toxickým (i v malém množství) a v těch nejvážnějších případech může dojít i k narušení vývoje mozku. Studie navíc prokázaly, že nadměrné používání fluoridu (nejen v zubních pastách, protože fluorid se vyskytuje všude kolem nás) vede ke sníženému IQ.

Co myslíte, nejsou tohle závažné důvody pro používání bezfluoridové pasty?

ZDROJE:

https://askthedentist.com/best-baby-toothpaste/#why-do-babies-need-special-toothpaste

https://www.hsph.harvard.edu/news/features/fluoride-childrens-health-grandjean-choi/