Dutina ústní je zrcadlem celkového zdraví (5)

01.11.2023

ZUBNÍ PASTY BEZ FLUORIDU A BĚLENÍ ZUBŮ

V dalším dílu našeho pravidelného seriálu se budeme bavit o zubních pastách, což nám krásně navazuje na předchozí díl, kde jsme se si povídali o chronických zánětů dásní.

CO VÍME O FLUORIDECH?

Žijeme v přesvědčení, že fluoridy v zubních pastách snižují riziko zubního kazu a jsou považovány za nezbytnou součást zubní péče. Nemluví se ale už o stovkách studií, které výhody fluoridů nepotvrzují, naopak zaznamenávají poškozující efekty těchto látek na naše zdraví. Proč vůbec došlo k tomu, že se do past a jiných zubních produktů, někde ve světě i do vody, dodávají fluoridy?

Vzhledem k průmyslovému znečištění životního prostředí a nedostatku minerálů v půdě naše strava již není dostatečně bohatá na minerály, vitaminy a stopové prvky. A protože zuby i kosti obsahují ve stopovém množství fluoridy, hledaly se v rámci prevence možnosti, jak je do organismu dodat. Na Zemi se fluor jako prvek volně nevyskytuje, nachází se ve formě sloučenin, nejčastěji solí – fluoridů, jež existují v nerostných minerálech, zemině, vodě, vzduchu. Přirozený zdroj fluoridů je v zelenině, ovoci, mořských potravinách, černém čaji a kávě. Nejvíce jich najdete v hroznovém víně, bramborách či špenátu.

Fluoridy získávané chemickou cestou jsou naopak nebezpečné látky. Vznikají jako vedlejší produkt při výrobě hliníku, využívají se při výrobě pesticidů, hnojiv, chladicích plynů, teflonu, a přidávají se dokonce i do některých léků. Zvýšený příjem fluoridů obsažených v zubních pastách, gelech, tabletách a dentálních materiálech, někde i přidávaných do vody, je v řadě studií spojován s výskytem zdravotních potíží. Zcela se totiž opomíjí a přehlíží kumulativní efekt fluoridů na naše zdraví, stejně tak jedinečnost každého z nás – věk, pohlaví, váha, výživa… a tím ovlivněná reakce na fluoridy.

Studie uvádějí, že jsou-li užívané zejména v raném dětství, kdy se člověk vyvíjí, mohou způsobovat problémy s učením a chováním, zažívací obtíže, nízkou funkci štítné žlázy, hormonální rozvrat – předčasnou pubertu, narušení kostních a zubních tkání.

Fluoridy ve vyšších dávkách poškozují zejména játra a trávicí trakt a jsou zařazeny mezi 12 neurotoxinů, tedy látek, které můžou způsobit vývojové defekty nervové soustavy a změny v poznávacích funkcích (paměť, pozornost, pohotovost…).

Prvními příznaky chronické fluoridové otravy je zubní fluoróza. Vzniká u malých dětí (do 8 let věku) v průběhu vývoje zubní skloviny, kdy dojde ke ztrátě minerálů a nevratnému poškození její struktury. Projevuje se jako bílé až hnědé skvrny na zubech. Ideální je proto nedávat dětem fluoridové pasty, a pokud ano, hlídat, aby je nepolykaly.

ŠIŠINKA

V 90. letech bylo zjištěno, že se fluoridy hromadí v mozku, konkrétně v šišince. Šišinka (glandula pinealis, epifýza) je malý nepárový orgán, nacházející se v oblasti mezimozku a je součástí endokrinního hormonálního systému. Zastupuje významnou roli v regulaci mnoha funkcí našeho těla včetně reprodukce, růstu, tělesné teploty, krevního tlaku, spánku, nálady, imunitních funkcí, apetitu, dlouhověkosti. Je mimo jiné zodpovědná za tvorbu melatoninu – hormonu důležitého v biorytmu spánku a bdění, také regulaci novotvorby kosti a ovlivňuje vylučování hormonů z hypofýzy podporujících vývoj pohlavních orgánů.

Produkuje hormon kontrolující minerální rovnováhu v těle a nejnovější poznatky naznačují i produkci látky, nazývané někdy spirituální molekula, zodpovědné za psychedelické stavy. Není tedy divu, že šišinka je v některých kulturách považována za hlavní sídlo ducha a označována jako "třetí oko", tedy prostředek našeho napojení na sebe samotného, přírodu, zdroj, intuici. To je už řada důvodů k tomu, abychom ji chránili.

Mezi vhodné způsoby, jak šišinku aktivovat, patří například dechová cvičení včetně speciálních dechů soustředěných na posílení hráze a pánevního dna, chanting (vydávání dlouhého táhlého zvuku – mantry, např. "óm", "húm"), bytí ve tmě, některé byliny – kurkuma, tamarind, také smích, vděčnost...

BEZFLUORIDOVÉ PASTY S CELOSTNÍM PŘESAHEM

Vzhledem k faktu, že mnohé studie prokázaly, že fluoridy jsou potencionálně nebezpečné pro lidské zdraví, je dobré používat pasty bez fluoridů.

Ve své praxi primárně doporučujeme pasty na bázi bylin a mořské soli, které mění kyselé prostředí dutiny ústní na zásadité, jež je klíčové pro ústní zdraví. Zubní pasty Energy jsou jedinečné nejen právě směsí bylin a éterických olejů, majících silné čisticí, dezinfekční a protizánětlivé účinky – působí proti bakteriím, virům i plísním. Obsahují také bioinformace, frekvence regulující vegetativní nervovou soustavu a činnost vnitřních orgánů. Tyto frekvence urychlují vstřebávání potřebných prvků a minerálů v pastách obsažených a vylučování odpadních látek z těla ven (např. těžkých kovů). V zubním lékařství je s výhodou využíváme na očistu těla zejména od rtuti, která je součástí amalgámových plomb. Díky svému energetickému působení Energy pasty příznivě ovlivňují meridiány a s nimi související orgány, čímž přispívají k celkové harmonizaci organismu.

Silix bychom vyzvedly pro jeho unikátní kombinaci bylin posilující zubní sklovinu, a tím působící proti vzniku zubního kazu, i pro jeho protizánětlivé účinky. Pasta Balsamio svým složením pomáhá při krvácení dásní a parodontitidě, také citlivosti u odhalených krčků. Je skvělá i na afty, opary a jiné záněty dutiny ústní. Diamond má zase jemné bělicí účinky. Všechny tři pasty byly sestaveny tak, aby plně podporovaly vaše ústní zdraví, a nejvíc získáte, když budete jejich používání střídat.

BĚLENÍ ZUBŮ

Proč zuby tmavnou? Vysvětlíme to na základě anatomie zubu. Zubní sklovina je vnější vrstva zubů, průhledná a tenká. Vnitřní a tmavší vrstva nazývaná zubovina udává barvu zubů. Běžným kousáním dochází k opotřebování skloviny, a tudíž postupem času prosvítá více a více do žluta nebo do šeda zbarvená zubovina. Zuby ale také barví potraviny a nápoje – červená řepa, borůvky, kari, červené víno, káva, čaj, vliv má i kouření.

Jak tedy zuby vybělit? Obecně pro bělejší úsměv doporučujeme pravidelnou profesionální dentální hygienu. Zaručí odstranění pigmentů (čaj, káva, nikotin) pomocí speciálních kartáčků, past a metodou AIRFLOW®, kdy se jemné částice prášku (jedlé sody) dostávají pod vysokým tlakem do vnitřních struktur zubů a mechanicky je čistí. Pro ještě lepší výsledek zubního bělení se využívají gely s aktivním kyslíkem (peroxid vodíku / karbamid peroxidu), které tmavé pigmentové skvrny odstraní.

Kromě toho máme řadu přírodních možností. Blahodárné bělicí, protizánětlivé a antioxidační účinky má bazalka, šalvěj, kořen lékořice a kurkumy, ale také ovocné enzymy z jahod, papáji, banánů, nebo můžete využít pastu Diamond. Lze použít i ájurvédský "oil pulling", což je starověká indická metoda bělení: 15 minut se v ústech převaluje lžička kokosového, olivového nebo sezamového oleje. Zuby nejen vybělí, ale také očistí dutinu ústní od toxinů.

Pro zdraví zubů hraje klíčovou roli dostatek minerálů, vitaminů a stopových prvků, správná výživa, silný systém ledvin, ke kterým zuby podle tradiční čínské medicíny patří. O tom všem i o produktech Energy, které zuby a okruh ledvin podporují, jste si již mohli přečíst v minulých dílech tohoto seriálu.

MUDr. et MDDr. EVA A HANA LUSKAČOVY