Dutina ústní je zrcadlem celkového zdraví (3)

20.10.2023

ZUBNÍ KAZ, JAKOŽTO NEJČASTĚJŠÍ ZUBNÍ ONEMOCNĚNÍ

V minulém článku jsem vám popsaly jaký negativní dopad na vaše zdraví mají amalgámové výplně, a jak je šetrně odstraňujeme. Nejčastěji se vyskytujícím onemocněním v dutině ústní je zubní kaz a záněty dásní. Tak častým, že je mnozí z nás už ani nepovažují za nemoc. Je více důvodů, proč celosvětově lidé trpí těmito chorobami, a není to pouze otázka velké konzumace průmyslově zpracovaného cukru či nedostatek pravidelné dentální hygieny.

VÝKYVY VNITŘNÍHO PROSTŘEDÍ

Zuby i dásně, stejně jako všechny ostatní orgány a tkáně v těle, jsou ovlivňovány změnami homeostázy. Což je jinými slovy udržování stálosti vnitřního prostředí organismu, nezbytné pro jeho normální činnost (například stálá teplota, pH, koncentrace iontů apod.). Naše regulační systémy nepřetržitě pracují na udržení tohoto stálého prostředí těla, jež je v podstatě nonstop "bombardováno" vnitřními i vnějšími nežádoucími vlivy, které je překyselují, včetně oblasti dutiny ústní. Patří sem například stres, nevhodná strava (vysoká konzumace cukrů), skryté infekce, konvenční mycí a prací prostředky, léky, těžké kovy z průmyslové výroby, zubních plomb či kosmetiky, nedostatečná ústní hygiena atd. Některé faktory nemůžeme příliš ovlivnit (vzduch, který dýcháme, voda, kterou pijeme atd.), proto je vhodné soustředit se na ty, u kterých to jde.

JAK ZUBNÍ KAZ VZNIKÁ?

Pro neutralizaci kyselého pH využívá naše tělo různé látky, například antioxidanty, vitamin C nebo vápník. Ten si bere mimo jiné ze zubů, jejichž vrchní vrstva, sklovina, je skoro výhradně složená z vápenatých a fosfátových iontů. Celistvost zubní skloviny narušuje kyselé prostředí přímo i v dutině ústní. Vzniká působením bakterií množících se v povlaku (tzv. plaku), který se v průběhu dne na zubech vytváří. Tyto děje mají za následek ztrátu minerálů ze zubní skloviny, časem pak její poškození a vznik zubního kazu.

Je tedy zřejmé, že potřebujeme stále dodávat do organismu zpátky vše, co v průběhu nepřetržitých homeostatických procesů ztrácí. Pro zdraví zubů hraje klíčovou roli dostatek minerálů a stopových prvků, zejména vápníku, fosforu, vitaminu A, D a K, zinku, manganu, vitaminu C a B12. Důležitý je také kolagen.

DENTÁLNÍ HYGIENA

Aby došlo ke vzniku zubního kazu, je kromě výskytu bakteriálního plaku v dutině ústní nutná i druhá podmínka – přítomnost jednoduchých cukrů, jimiž se mikrobi živí. Pokud tyto dva faktory společně působí dostatečně dlouhou dobu, zuby se začnou kazit.

Pro prevenci je zásadní omezení příjmu cukrů ve stravě a pravidelná dentální hygiena, prováděná doma, i odborně v ordinaci. Odstranění bakteriální nálože zubního povlaku, který se po delší době přemění na zubní kámen, doporučujeme každé 3 měsíce. Ideálně včetně ošetření ozónovým generátorem, jenž ničí patogeny na buněčné úrovni a regeneruje tkáně. Prospějeme tak celkovému zdraví.

Bakterie se totiž vyskytují nejen v oblasti plakem postižených zubů, ale cirkulují samozřejmě celým krevním systémem (řečištěm), a mohou se tak projevit v oslabené části kdekoliv v těle. Příště se proto budeme zabývat tématem chronických zánětů v dutině ústní.

CELOSTNÍ PROPOJENÍ

Máte-li problémy se zuby navzdory řádné a pravidelné dentální hygieně, může to být výstražné znamení nerovnováhy ledvin. Jak jsme se zmínily již v prvním díle seriálu, podle čínské medicíny ledviny zuby ovlivňují, kromě nich pak také kosti, vlasy, spodní otvory, sliny, sluch a rovnováhu. Celý tento okruh spadá pod prvek Vody, náleží k němu emoce strachu, úzkosti, pocity hrůzy.

To nám potvrzují v praxi klienti s opakujícími se zubními kazy. Například studentka veterinárního lékařství, která má hrůzu nejen z každého zkouškového období, ale i z tlaku své rodiny, bojí se možného neúspěchu, nechce rodinu zklamat. Nebo ne ojedinělý případ ženy konstantně se obávající o své děti a vnoučata, jejich vztahy, sociální jistoty atd. U ní došlo kromě kazivosti zubů i k postižení okolních tkání (parodontu).

ENERGY PRODUKTY

Pro udržení zdravého vnitřního prostředí v těle, a tím i dutiny ústní, je důležitá pravidelná detoxikace – hlavně jater zatížených patogeny a toxiny. K tomu se ideálně hodí řada Cytosanů, mluvily jsme o nich v minulém čísle. Dále je to suplementace minerálů a obecné posílení imunitního systému. Výborný je Fytomineral k udržování dostatku minerálů a stopových prvků v těle, Flavocel pro svůj vysoký obsah vitaminu C, Skeletin a Goji – naši zubní favoriti na posílení zubů i kostí. Za zmínku určitě stojí též méně používané produkty jako Nigella Sativa a Maca obsahující mimo jiné vápník, fosfor a zinek, či zásadotvorný Barley a omlazující Hawaii Spirulina se vzácně se vyskytujícím vitaminem B12. Doplnění kolagenu nabízí skvělý nápoj QI collagen, obohacený o přírodní vitamin C. V rámci ústní hygieny doporučujeme střídat všechny tři zubní pasty, Silix, Diamond a Balsamio. Celkovou harmonizaci a posílení systému ledvin zajistí Renol v kombinaci s výše zmíněným Skeletinem či King Kongem, nově teď je k dispozici také Mycoren z řady Mycosynergy. Na průběh ledvinové dráhy lze natírat pentagramový krém Artrin. Okruh ledvin dále podpoříme čajem Smilax officinalis bohatým mimo jiné na vitaminy A, C, D, vápník a mangan, které jsou potřebné pro regeneraci zubů i dásní. Vhodné produkty doporučujeme klientům testovat na míru. Energy nám dopřává také řadu kosmetických přípravků plných bylinek a esenciálních olejů, které mají nádherné vůně, a hlavně žádné chemické přísady. Tak je využívejme, nezatížíme jimi své tělo, na rozdíl od běžné kosmetiky. Toto jsou faktory, jež můžeme dobře ovlivnit!

MUDr. et MDDr. EVA a HANA LUSKAČOVY