Dutina ústní je zrcadlem celkového zdraví (7)

15.11.2023

ZATÍNÁNÍ, SKŘÍPÁNÍ ZUBŮ, CHRÁPÁNÍ

V tomto díle se budeme zabývat zatínání, skřípání zubů a chrápání, který tak naváže na předchozí díl, kde jsme se bavili o extrakci zubů a osmiček konkrétně. 

ZATÍNÁNÍ A SKŘÍPÁNÍ ZUBŮ

Odborně se zatínání a skřípání zubů nazývá bruxismus. Někdy zatínáme při soustředění, zvýšeném stresu či sportování. Většina lidí zatíná či skřípe zuby ale mimovolně, ve spánku, a vůbec si to nemusí uvědomovat. Na zubech se to může projevit odštípnutými, zbroušenými hranami, odhalenými krčky. Nejviditelnější bývá úbytek skloviny na předních horních a dolních zubech, které se stávají kratšími a působí nepřirozeně. Obroušené zuby přetěžují ty ostatní, může dojít i k poškození či prasknutí zcela zdravých zubů. Zatínání neškodí pouze zubům, ale také čelistním kloubům a potažmo dalším částem těla s čelistmi spojeným.

Mimovolní pohyby nenechají čelistní klouby v klidu, ty tedy pracují, a s nimi i svaly na ně napojené. Nadměrná činnost kloubů se projevuje jejich bolestmi, také lupáním, přeskakováním, praskáním při otevírání a zavírání úst, zívání. Z přetížení svalových skupin s klouby spojených mohou jedinci trpět bolestmi hlavy, migrénami, bolestmi či hučením v uších, bolestmi zad či krku, šíje. Klesá kvalita spánku, po probuzení se mohou lidé cítit unavení či mít nedostatek energie a pocit vyčerpanosti během dne. Mimovolní pohyby může způsobovat a zhoršovat stres, potlačování emocí, pití alkoholu.

CHRÁPÁNÍ

Co způsobuje chrápání? Nepříjemný zvuk vzniká vibrací měkkých částí horních cest dýchacích. Ve spánku se snižuje napětí svalů měkkého patra, jazyka, krku. Jazyk v ústech malinko "spadne" dozadu do krku, zúží tím dýchací prostor, měkké patro se tak snadněji rozkmitá a vytváří onen typický zvuk. Proudící vzduch v dýchacích cestách může také narážet na překážku, kterou se rozechvěje, např. na zbytnělou tkáň v nosohltanu při nachlazení nebo alergii.

Chrápání narušuje spánek, lidé dýchají otevřenými ústy, což vede k nižšímu okysličení krve, tedy k vyššímu náporu na srdce a cévy, v dutině ústní k vyššímu sklonu vzniku zánětů dásní, zubního kazu a zápachu z úst.

Je důležité si také uvědomit, že když dýcháme nosem, aktivujeme parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za regeneraci, odpočinek, i třeba trávení. Naopak nádechy ústy jsou spojeny se sympatickým nervovým systémem, který má na starost akci, útěk nebo útok, tedy vyplavení stresových hormonů.

VLIV NA SPÁNEK

Čínská medicína kvalitu spánku bere za přímo úměrnou kvalitě zdraví. Při spánku a pravidelném odpočinku tělo regeneruje a nabírá síly, odvíjí se od něj naše nálada, pozornost a další. Naopak nespavost se na naší fyzické i psychické kondici nepříznivě podepisuje. Nedostatek spánku se může projevovat nesoustředěností, podrážděností, smutkem, úzkostmi a depresemi. Z fyzického hlediska urychluje chronické špatné spaní proces stárnutí a vede ke kardiovaskulárním onemocněním, poruchám paměti, cukrovce či obezitě.

Příčin spánkových poruch, mimo výše zmíněných, je celá řada. Od lehčích, jako je špatná spánková hygiena, po ty závažnější, které se pojí s obezitou, anatomickými anomáliemi nebo tzv. spánkovou apnoí (zástavy dechu během spánku).

JAKÉ JE ŘEŠENÍ?

Chceme-li se zbavit bruxismu nebo chrápání, je vhodná práce s potlačenými emocemi, stresem, pravidelné meditace a dechová cvičení. Fyzioterapie nabízí speciální cviky k posílení svalů v oblasti čelistního kloubu, podílejících se na jeho funkci, jiné slouží k uvolnění a relaxaci svalů – čelistních, obličejových, polykacích spojených s nevědomými pohyby.

Chrápání je většinově mechanický proces, který lze také mechanicky potlačit. V některých případech je proto užitečné využít různé mechanické pomůcky: ústní pásky, které pomáhají dýchat nosem, speciální dlahy proti broušení, skřípání a zatínání zubů, sportovní ochranné dlahy nebo chrániče proti chrápání.

Ze stomatologického hlediska se provádí rekonstrukce chrupu a skusových poměrů, případně doplnění chybějících zubů zubními implantáty či jinými zubními náhradami k rovnoměrnému přenosu sil a tlaku při žvýkání. Někdy je přínosem využít ortodontickou léčbu – rovnátka. Neslouží pouze jako estetický zásah, ale pomáhají nastavit správné postavení zubů v horní a dolní čelisti.

Je dobré dodržovat spánkovou hygienu, řešit nadváhu, sportovat, střídmě jíst.

Vitaminy podporující klidný spánek, nervový systém a celkově energetický metabolismus těla jsou zejména vitamin B1 a vitamin D3. Slouží jako ochrana buněk a stavební kameny mnoha enzymů a hormonů, včetně serotoninu a dopaminu ovlivňujících autonomní nervový systém, důležitý k relaxaci.

Z Energy produktů doporučujeme:

  • Relaxin (magnólie a kořen kudzu) – podporuje produkci serotoninu, "produkt vyrovnanosti a štěstí"
  • Stimaral (jinan dvojlaločný) – ovlivňuje mentální pohodu, ale i zdraví jater, trávení, kognitivní funkce
  • Revitae (ženšen, vitamin B, chlorela, rakytník, jinan dvojlaločný) – pozitivní vliv na duševní stav a výkon, vitalitu a zvládání stresu
  • Peralgin (cordyceps, hořčík, kozlík lékařský) – duševní pohoda, zvládání stresu
  • Gynex (lékořice) – duševní zdraví a klid, přijetí sebe sama, přijetí faktu, že k životu patří dobré i zlé
  • Renol – při neschopnosti se uvolnit, emocích strachu, pocitu ohrožení
  • Skeletin, Goji – přispění k zubnímu a kostnímu zdraví
  • Vitamarin (rybí olej) – zdroj vitaminu A, D
  • Zelené potraviny – bohaté mimo jiné na vitaminy skupiny B

MUDr. et MDDr. HANA LUSKAČOVÁ