Přírodní antibiotika

29.01.2020

Také přemýšlíte o tom, jak zbytečně nezatěžovat svůj organismus antibiotiky a hledáte vhodnou alternativu?

Poohlédněte se v rostlinné říši. Příroda nám nabízí tolik pokladů, bylinkových pomocníků, které můžeme využít k prevenci nebo přímo k léčení různých onemocnění. Je samozřejmě třeba rozlišit, kdy je možné se spolehnout na sílu přírody a kdy je už nutné navštívit lékaře a sáhnout po klasické léčbě antibiotiky.

Když je infekce silná, bude pravděpodobně jejich využití na místě. Platí to také v případě, kdy se obtíže nelepší, infekce se vrátí nebo když máte prudké příznaky, silné bolesti, či vysokou horečku. Se zvýšenou opatrností musíme postupovat také při léčbě seniorů, kojenců, těhotných žen nebo lidí s těžkými onemocněními - kardiaky, diabetiky, onkologické pacienty...

Za starých časů byly v lidovém léčitelství hojně používány bylinky s antibiotickými účinky, které naši předci využívali preventivně nebo při prvních příznacích choroby. Už naše babičky věděly o zázračném působení cibule, česneku nebo medu při nachlazení nebo chřipce.

  • Cibule obsahuje sirné sloučeniny s antibiotickými a protizánětlivými vlastnostmi, je proto vhodná k dezinfekci horních cest dýchacích, snižování horečky a zmírnění bolesti. Dále je v ní obsažena řada minerálů a vitaminů, např. B, C, E, hořčík, železo, zinek, kyselina listová či chrom.V případě otoků, bolavých kloubů, zánětu středního ucha nebo zápalu v krku ji ve formě obkladu můžeme přikládat na postižená místa, uleví nám od bolesti a zánětu.
  • Česnek má silné antibiotické a protivirové účinky, rovněž silně působí proti plísním a parazitům. Obsahuje celou řadu prospěšných látek, zejména vitamin C či antioxidanty, které chrání před volnými radikály. Posiluje imunitní systém, chrání před mozkovou mrtvicí a srdečními chorobami. Spolehlivě zabírá při nachlazení a chřipce, zánětu průdušek, ušních bolestech, ale též eliminuje plísně a je skvělou prevencí před rakovinou.
  • Med je jedním z nejsilnějších a nejúčinnějších přírodních antibiotik. Vnitřně užívaný ulevuje od bolestí v krku, kašli a zánětu průdušek, ale také v případě bolestí zubů a poraněných dásní. Medem se můžete masírovat, tento zázrak z přírody dokáže vytáhnout toxiny z těla. Pomáhá také při hojení jizev nebo drobných poranění kůže.

Na každé babiččině bylinkové zahrádce nesměla chybět šalvěj / výborná ke kloktání při bolesti v krku/, mateřídouška / podpoří odkašlávání/, máta peprná a saturejka/ pro dobré trávení/, petržel / při zánětech močových cest nebo močového měchýře / nebo meduňka / pro zklidnění nervů a dobrý spánek/. A pak stačilo jenom vyběhnout ven a utrhnout si na záhonku tu správnou rostlinku na momentální potíže.

Mezi vynikající přírodní antibiotika patří také lichořeřišnice, která může zkrášlit záhony nebo truhlíky na naší zahradě. Květy a listy můžeme konzumovat syrové, dodají příjemně pikantní příchuť čerstvým salátům, pomazánkám, zjemní polévky nebo pokrmy z brambor.

  • Lichořeřišnice větší je vynikajícím přírodním antibiotikem zabírajícím na stafylokoky (i na zlatého stafylokoka), streptokoky, salmonely, E coli a Helicobacter. Její antibakteriální působení se uplatňuje zejména při zánětech močových cest či v oblasti dýchací soustavy, včetně onemocnění vedlejších dutin nosních. Nejlépe zabírá tinktura z plodů lichořeřišnice, která se užívá obvykle po 20 kapkách 3x denně.

V dalším článku, který pro Vás chystáme, se dozvíte recepty, jak tyto rostlinné antibiotika užívat.

Zdroj: Claudia Ritterová, ROSTLINNÁ ANTIBIOTIKA