Přírodní antibiotika 2

03.02.2020

V první části našeho článku o přírodních antibiotikách jsme si řekli něco o tom, kdy je vhodné sáhnout po antibiotikách z rostlinné říše a jaké suroviny můžeme využít. Nyní se podíváme přímo na pár receptů a taky přihodíme tip na posílení imunity

Jemný cibulový sirup na dobré odkašlávání

Velká cibule se oloupe, nakrájí na kostičky, nasype do vyvařené šroubovací sklenice, přidají se 2 polévkové lžíce řídkého medu. Uzavře se a dobře protřepe. Nechá se odležet 2 hodiny. Konzumovat 3x denně 2 čajové lžičky dospělým a třikrát až šestkrát denně ½ čajové lžičky dětem. Proti chřipkovým virům výborně zabírají také přípravky ze skořice. Skořice stimuluje, zahřívá a prokrvuje, tiší bolest, tlumí záněty, povzbuzuje srdce a krevní oběh, podporuje trávení. Patří mezi přirozená širokospektrá antibiotika, tlumí růst bakterií a různých virů. Pomáhá při nachlazení, infekcích močového měchýře a posiluje imunitu

Skořicový čaj při chřipce

Jemný skořicový čaj se připravuje z jedné vrchovaté čajové lžičky cejlonské skořice, která se zalije 250 ml studené vody, přivede se k varu, a po 5 minutách se slije přes čajové sítko. Pije se jeden šálek 2-3x denně co nejteplejší. Z pokladnice koření můžete také využívat pepř, kmín, hřebíček, kardamom, koriandr, kurkumu, nové koření, anýz nebo fenykl.

Abychom odolali útokům různých bakterií a virů, je potřeba posilovat náš imunitní systém, který nás před infekcemi spolehlivě ochrání. A tady nastupuje náš velký spojenec ECHINACEA.

  • Echinacea angustifolia neboli třapatka úzkolistá je velmi účinným stimulantem imunitního systému využívaným už severoamerickými indiány. Je využíván kořen, květ nebo jejich kombinace. Obsahuje látky, které pomáhají ničit choroboplodné zárodky, zvyšuje tvorbu T a B lymfocytů, posiluje imunitu. Její účinnou složkou je echinakosid, jenž je širokospektrým antibiotikem. Dále obsahuje echinacein, který rovněž chrání před vniknutím infekce do buněk. Třapatka napomáhá tělu, aby využilo svých samouzdravovacích schopností a ubránilo se tak nemoci. Echinacea zajišťuje normální funkci dýchacích cest během viróz.
  • Echinacea purpurea neboli třapatka nachová má obdobné účinky jako třapatka úzkolistá. Rovněž brání vniknutí infekce do buněk, posiluje obranyschopnost, chrání dýchací cesty při virózách či umožňuje normální funkci močových cest. Nejlepší je užívat bylinku ve formě tinktury. Běžně se bere 3x denně 20 kapek.

Konzumací rostlin s antibiotickými účinky přirozeně posilujeme náš imunitní systém, takže mnoho chorob vůbec nepropukne. Prevence je totiž nejlepším způsobem terapie. Velkou výhodou přírodní léčby je také to, že bylinky a koření jsou snadno dostupné, téměř nic nás nestojí a nemají vedlejší činky, takže určitě stojí za to je vyzkoušet. Navíc jejich užívání je rozmanité - čaje, obklady, léčivé dobroty a často i velmi chutné. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že se "léčíme", což přivítáme hlavně při léčbě dětí.

Zdroj: Claudia Ritterová, ROSTLINNÁ ANTIBIOTIKA