Posíláme pozitivní zprávy

23.03.2020

Dobré zprávy o pandemii koronaviru COVID - 19. Během posledních dní máme možnost slyšet opravdu VELKÉ množství různých zpráv a informací okolo nového koronaviru COVID - 19. Těch dobrých zpráv je však zatím poskrovmnu. Co takhle pro změnu i nějaké pozitivní novinky?

Zde je hned několik velmi důležitých vítězství v boji proti pandemii koronaviru:

 1. Česká laboratoř zjednodušila testování a nabídla pomoc celému světu. Podívejte se na rozhovor s MUDr. Soňou Pekovou - celé video.

 2. Vývoj vakcíny: vývoj experimentální vakcíny firmy Moderna Inc. započal svou první fází testování. V americkém Seattlu byl testován na vzorku 45 dospělých dobrovolníků.

 3. V čínském Wu-Chanu se během včerejška nepotvrdil žádný nový případ nákazy COVID - 19.

 4. Léky, které fungují : doktoři v Indii úspěšně vyléčili dva italské pacienty, kteří byli pozitivně testování na koronavir COVID - 19. Doktoři pacientům podali kombinaci dvou léků - Lopinaviru a Ritonaviru. Stejný způsob léčby se nyní zvažuje nasadit i v globálním měřítku.

 5. Protilátky: vědci v Erasmus Medical Center tvrdí, že našli protilátku, která dokáže potlačit infekci COVID-19.

 6. 103 letá žena se zotavila: 103 letá žena z Číny se zcela zotavila z nákazy COVID-19 po šesti denním léčením ve Wu-chanu. Číňanka se tak stala nejstarší pacientkou, která se z nemoci vyléčila.

 7. Obchody se znovu otevírají: Apple otevřel svých 42 kamenných prodejen v Číně.

 8. Výsledky testů již do dvou hodin: MetroHealt Mechal Centrum v Clevelandu vyvinulo testy, které zjistí výsledky nákazy již během dvou hodin. Dříve se na výsledky muselo čekat v řádech dnů.

 9. V Jižní Korei dramaticky klesl počet nově nakažených: Potom, co 29 února Jižní Korea ohlásila 909 nakažených, nyní dochází k dramatickému poklesu nových pozitivních případů každý den.

 10. Nadnesená míra úmrtnosti? Experti se shodují, že vyšší procento úmrtnosti v Itálii je způsobeno starším věkovým průměrem obyvatelstva a taktéž jinou předchozí zdravotní anamnézou u těchto pacientů. To by mohlo naznačovat, že úmrtnost na COVID - 19 u běžné populace nemusí být tak vysoká.

 11. Izraelská vakcína ve vývoji: více než 50 vědců z Izraele nyní pracuje na vývoji nové vakcíny. Podle posledních zpráv došlo k významnému průlom v porozumění biologickému mechanismu a charakteristikám nového koronaviru.

 12. Izolovaný virus: skupině kanadských vědců se podařilo izolovat virus COVID - 19, který lze nyní replikovat k testování diagnostiky, léčby a vakcín.

Ačkoliv panuje velké znepokojeni nad vysokou mírou úmrtnost, která se počítá počtem mrtvých děleno počtem pozitivně testovaných (momentálně asi 8000/200000), tak je počet infikovaných (a tudíž i procento úmrtnosti) velmi těžké přesně určit. Počet otestovaných lidí v populaci je stále velmi malý.

Klidně je možné, že počet nakažených je až 10x vyšší. Tito pacienti se však nikde neléčí. Úmrtnost je tudíž 4% nebo 0,4%? To zjistíme, až budou výsledky většího počtu lidí zveřejněny online.

Zdroj: Peter Diamandis, upraveno

Hodně sil do následujících dnů přeje

Celý tým DUO SMILE