Dutina ústní je zrcadlem celkového zdraví (6)

08.11.2023

EXTRAKCE A ZUBY MOUDROSTI "OSMIČKY"

V praxi se setkáváme s různými důvody, u kterých rozmýšlíme o vytržení zubu (extrakci). Může to být například úraz, zánětlivé poškození, potřeba více prostoru při nošení rovnátek. Nejběžněji ale řešíme potíže s osmičkami. V dnešním článku se zaměříme na celotělový dosah tohoto rozhodnutí a navážeme tak na předchozí díl našeho blogu.

POTŘEBUJEME OSMIČKY?

Z důvodu evoluce a zejména změny potravy/způsobu stravování (jíme měkkou stravu z "průmyslového" zemědělství s nízkým obsahem vitaminů a minerálů) naše čelisti, horní a dolní, nemají schopnost natolik vyrůst, aby zajistily dostatek prostoru zubům moudrosti, které se prořezávají jako poslední. Protože pro ně není tolik místa, mají osmičky sklon růst pod určitým úhlem nebo se úplně nevynoří, což způsobuje problémy nejen okolním zubům, ale i našemu celkovému zdraví.

Z tradiční čínské medicíny víme, že zuby moudrosti leží na hlavních energetických drahách, které propojují vedle jiného i důležité životní orgány, srdce a nervový systém, také ledviny a tenké střevo. Práce a výzkumy Dr. Thomase E. Levyho ukazují přímou spojitost zubů moudrosti se srdečními problémy po 5. dekádě života. Doporučujeme proto v konkrétních indikovaných situacích odstranit zuby moudrosti dříve, než se stanou problémovými, a tím se vyhnout komplikacím.

Propojení srdce a osmiček dokumentuje příběh z naší ordinace, kdy klientka ve středním věku – maminka 3 dětí, trpěla arytmiemi (nepravidelné bušení srdce) a byla po léta kontrolována a monitorována na kardiologii. Po vytržení osmiček a odstranění amalgámových výplní jí v nemocnici řekli, že ji už každé 3 měsíce vidět nechtějí. Vše se zdá být v pořádku, a ať přijde za 2 roky.

ZÁNĚTY, ZUBNÍ VÁČKY

Často s klienty diskutujeme, zda ošetřit zub kořenovou výplní nebo zvolit jeho vytržení. Výzkumy prokazují u zubů léčených kořenovou výplní výskyt vysokého množství toxických látek (i botulotoxinu), které cirkulují krevním řečištěm. Naše imunita jim musí čelit a mohou se vytvářet bloky na dané energetické dráze (tzv. meridiánu). V praxi proto propojujeme tyto informace s příznaky, kterými pacient trpí.

Například jeden muž řešil roky chronický zánět střev a bolesti kolena. Po odstranění dolních stoliček (chronické zubní váčky, kořenové výplně) střevo již zánětlivé markery nevykazuje, klienta překvapilo i vymizení bolesti kolena. Stoličky vytvářely blok na dráze tlustého střeva, která se pojí i s předním vazem kolena. Zuby byly nahrazeny zirkonovými (keramickými) implantáty.

Poznámka: Zubní váček je chronický ohraničený zánět v oblasti kořene zubu, vzniká nejčastěji jako následek hlubokého zubního kazu, případně úrazu.

MŮŽE ZUB BOLET I DLOUHO PO VYTRŽENÍ?

Někdy přetrvává bolest "zubu" i dlouho poté, co byl odstraněn. Příčinou může být tzv. kavitace, odborně NICO – nezhojený prostor po vytrženém zubu vznikající odumřením kostní tkáně. Vytvoří se při extrakci, pokud se zub nevytrhne důkladně se všemi okolními tkáněmi nebo když má jedinec vysoký výskyt toxinů v těle. Do těchto kostních prostorů se mohou schovat bakterie, toxiny. Pokud je tělo udrží na místě, nic moc se neděje. Horší je, pokud toxiny unikají do cévního řečiště, můžou způsobovat nespočet potíží. Častou lokalizací kavitace je právě zmíněná oblast zubů moudrosti.

Velmi důležitá je proto nejen technika a způsob vytržení zubu, ale i důkladná toaleta daného místa, ideálně ozonem. A stejně tak jako v případě zaplněných kořenových kanálků spousta lidí toto má a nepociťuje potíže, ale vnímavější pacienti problémy cítí. Kavitace mohou také způsobovat blok na meridiánech, a tudíž vytvářet potíže v celkovém zdraví.

Příkladem z praxe je klient trpící bolestmi čelistí a oblasti zubu moudrosti, kterému v 18 letech vytrhali všechny osmičky. V jeho 25 letech se na trojrozměrném rentgenovém snímku ukázaly kostní změny. Po chirurgickém zásahu a ošetření ozonem bolest zmizela.

NÁHRADA VYTRŽENÉHO ZUBU – KORUNKY A IMPLANTÁTY

V ordinaci vždy lidem říkáme, že nejlepší je, když nedospějeme až do stavu, kdy zubní náhradu, korunku či implantát – tedy pro tělo "cizí těleso", budou v ústech potřebovat. Jdeme tedy směrem prevence, a nejen proto doporučujeme návštěvu dentální hygieny čtvrtletně. Když už je ale korunka či implantát nezbytný, postupujeme co nejvíce biologickou cestou. Snažíme se eliminovat množství kovu v ústech, tzn. raději volíme keramickou korunku či keramický implantát. Kovy, a hlavně různé materiály s kombinací kovu mohou totiž vyvolat reakce (nazývané galvanické), jež ovlivní naše celkové zdraví.

JAK SE NA EXTRAKCI ČI IMPLANTACI PŘIPRAVIT

Obecně je vhodné minimálně 14 dní před a 6–12 týdnů po všech výkonech, obzvláště chirurgických, jako jsou extrakce a umísťování zubních implantátů, nasadit vše, co posílí klientův imunitní systém (včetně smíchu a dobré nálady): dostatečný spánek, nízkosacharidovou výživu – omezit cukry, lepek, mléčné produkty, zvýšit přísun minerálů – vápníku, hořčíku, manganu, zinku a vitaminů, hlavně D, K, C a B-komplexu (to skvěle zaručí Skeletin, Fytomineral a QI collagen). V praxi vidíme obrovskou regenerační schopnost kosti – její nárůst při dlouhodobém užívání 3–6–9 měsíců Skeletinu, ještě lépe podporovaném Renolem či King Kongem.

Ještě uveďme, že rekonvalescenci po extrakci zubu/ů či nasazování korunek a implantátů ovlivňují následující faktory:

1. výživa před a po zákroku

2. kvalita a délka spánku

3. dostatečný příjem vitaminů a minerálů

4. dodržování pooperačních pokynů

5. emoce, stres

MUDr. et MDDr. EVA A HANA LUSKAČOVY